| FMD 3D |

..serwis o technologiach graficznych..
Co nieco o grafice komputerowej.

Grafika komputerowa jest bardzo pomocna we wszelkich działaniach naukowych czy inżynieryjnych np. do wizualizacji rzeczywistych faktów, tworzenia wykresów czy map lub do projektowania różnych maszyn, narzędzi czy urządzeń. W świecie rozrywki ma także bardzo duży udział np. w kinematografii lub tworzenia gier komputerowych.

program 3d

Do kreowania grafiki 3D stworzone zostały wszelkiego rodzaju programy na różne sprzęty i systemy operacyjne. Programy te można podzielić na modelery czyli te do tworzenia i obróbki scen trójwymiarowych oraz renderery które wraz z wykorzystaniem efektów świetlnych i nakładaniem tekstur generują trójwymiarowy obraz lub animację.

Adobe Photoshop, Blender - te nazwy nie raz pewnie obiły się Państwu o uszy, bo niewątpliwie są to jedne z najbardziej znanych programów graficznych np. do przeróbek wszelkich fotografii czy wykonania profesjonalnego retuszu zdjęć, lub do tworzenia modeli 3D czy prostych animacji. Z powodzeniem może się nim posługiwać już początkujący jak i doświadczony użytkownik.

Obróbka graficzna realizowana przy pomocy Adobe Photoshop to nic innego, jak wszelkie nanoszenie poprawek, wygładzanie, korygowanie niedoskonałości obrazu czy modyfikowanie kolorów, by były bardziej wyraziste i głębokie. Opcji poprawek i filtracji zdjęć program posiada bardzo wiele, ale już po kilku godzinach pracy z programem można szybko nauczyć się obsługi danych wariantów.

Program Blender natomiast doskonale nadaje się do tworzenia wszelkiej grafiki 3D, czyli możemy kreować dość rozbudowane animacje, a nawet budować proste gry komputerowe. Ten program wymaga nieco cierpliwości i uwagi użytkownika. Pomocne mogą być tu poradniki, które opisują od czego zacząć, jak poruszać się po programie oraz są pomocne przy modelowaniu i teksturowaniu. Ważnymi elementami sprzętowymi, by móc korzystać i tworzyć we wspomnianych powyżej programach są karta graficzna oraz monitor. Dobrze sprawdza się też tablet graficzny, ponieważ działanie rysikiem jest bardziej wygodne i doprecyzowane aniżeli popularną myszką.<.p>

© 2015 www.fmd3d.pl